Czy warto wybrać drzwi przesuwne?

Dom

W ostatnim czasie w sklepach można znaleźć szeroki wybór drzwi przesuwnych, które różnią się przede wszystkim sposobem montażu i parametrami technicznymi. Tego typu drzwi mogą być naścienne lub w systemu wewnątrzściennym z kasetą, w tym przypadku skrzydło można schować w ścianie. Problem mogą stanowić krzywe ściany lub niewypoziomowana podłoga.

Zalety przesuwnych drzwi

Zaletą tego typu drzwi jest przede wszystkim oszczędność miejsca. Drzwi poruszają się wzdłuż linii ściany, a nie jak w przypadku klasycznych drzwi odchylają na boki. W ten sposób można optymalnie wykorzystać przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań. Drzwi przesuwne mogą jedno lub dwuskrzydłowe. Tego typu drzwi wykonane są najczęściej z drewna, płyty PCV, płyty wiórowej. Mogą być pełne lub posiadać szklane zdobienia.  Drzwi przesuwne od tradycyjnych drzwi różnią się tym, że posiadają aluminiową prowadnicę. Ich montaż nie jest trudny, wystarczy znać kilka zasada, drzwi umieszczone są na wózkach, które wkłada się w prowadnicy.

Podczas wyboru tego typu drzwi warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • w jakim pomieszczenia będą zamontowane
  • sposób montażu prowadnicy
  • wymiary drzwi
  • liczbę skrzydeł oraz ciężar

Gdzie się sprawdzą drzwi przesuwne?

Łazienka to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenia w mieszkaniu, a drzwi, które otwierają się do korytarza zbierają dodatkową przestrzeń. Łazienki wymaga wietrzenia, a drzwi często zabierają przestrzeń, która umożliwia swobodne poruszanie. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne do łazienki.

Jeśli chcesz oddzielić w aneksie kuchennym salon od kuchni, a chcesz przy tym zachować stworzenia jednego dużego pomieszczenia, to osiągnąć za pomocą drzwi przesuwnych. Można w ten sposób oddzielić dwa pomieszczenia, w razie potrzeby stworzyć jedno duże. Zaletą tych drzwi jest brak progów, przez umożliwiają swobodne poruszenie.

Drzwi przesuwne vintage efektownie wyglądają, gdy są wykonane na pełną wysokość wnętrza. W ten sposób po rozsunięciu powiększają przestrzeń. W nowoczesnych projektach wnętrza najczęściej stosowane są drzwi wykonane z drewna.

Planując zamontowane drzwi chowanych w kasie, taką decyzję najlepiej podjąć już na etapie remontu czy budowy domu.  W tym przypadku trzeba przygotować odpowiednie miejsce do budowy kasety i  montażu drzwi. Przesuwne drzwi trudniej trzasnąć, przez co są bezpieczniejsze w przypadku posiadania dzieci.  Są one obojętne na trzaskanie podczas przeciągów.

Wymiary tego typu drzwi są zbliżone do tradycyjnych drzwi lub węższe. Cena drzwi przesuwnych zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych materiałów i wymiarów, najtańsze model można zakupić na kilkaset złotych.

Drzwi przesuwne wady

Przed dokonaniem decyzji o zakupie drzwi przesuwnych warto poznać zalety i wady tego rozwiązania. Drzwi przesuwne zapewniają gorszą izolację akustyczną, niż tradycyjne drzwi. Drzwi przesuwne osadzone są na prowadnicach, które odstają do ściany, przez co występują szczeliny, które przenoszą dźwięki i hałasy. Na drzwiach nie można wieszać żadnych dekoracji. Niewłaściwie zamontowane drzwi przesuwne utrudnia swobodne zamykanie i otwieranie drzwi. Naścienna drzwi przesuwne mają widoczny mechanizm, który dla niektórych osób może nie wyglądać estetycznie. Aby ukryć ten mechanizm trzeba zrobić wnękę w ścianie co wymaga trochę pracy.

Drzwi przesuwne dostępne są w wielu modelach, wykonane w różnym stylu. Sklep posiadają wiele ciekawych rozwiązań, przez o tego typu drzwi nadają się do każdego stylu wnętrz. Kupując drzwi przesuwne warto postawić na produkty wysokiej jakości z solidnym mechanizm, które zapewniają płyną i bezpieczną pracę. Jest to doskonały wybór zarówno do domów, jak i mieszkań. Wybór drzwi przesuwnych zależy od posiadanego budżetu i efektu jaki chcemy osiągnąć. Drzwi przesuwne to ergonomiczne rozwiązania, które w prosty sposób pomoże Ci oddzielić dwa wnętrza.

 

Dom
Jak właściwie zadbać o podłogę?

Bez względu na to jaki rodzaj podłogi posiadasz w swoim domu, ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja podłogi. Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów podłogowych. Właściwa ochron a drewna wymaga od użytkownika regularnej pielęgnacji. Właściwie czyszczenia i konserwacja z pewnością pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem desek na wiele lat. …

Dom
Odkryj 3 sposoby na ochronę pomieszczeń przed nagrzaniem.

Chociaż i po zimowej szarości z utęsknieniem czekamy już na lato, wysokie temperatury w tym i okresie od paru to mocnych lat dają nam naprawdę we znaki. Ty też i tęsknisz z ciepłem i takowym to słońcem, ale i zaczynasz się obawiać, że niedługo zaczną Ci tak naprawdę doskwierać upały? …

Dom
Płyta OSB na dom, podłogę i dach

W dzisiejszych czasach płyta OSB jest wszechstronnie wykorzystywana we współczesnym budownictwie. Często stanowi elementy konstrukcyjne, ale również doskonale sprawdza się w wykończeniach. Płyta, choć może nam bardzo pomóc jest dość niedoceniana w dzisiejszych czasach. Zastanawiasz się czy warto postawić na płytę OSB i chcesz się dowiedzieć więcej na jej temat? …