Czy warto wybrać drzwi przesuwne?

Dom

W ostatnim czasie w sklepach można znaleźć szeroki wybór drzwi przesuwnych, które różnią się przede wszystkim sposobem montażu i parametrami technicznymi. Tego typu drzwi mogą być naścienne lub w systemu wewnątrzściennym z kasetą, w tym przypadku skrzydło można schować w ścianie. Problem mogą stanowić krzywe ściany lub niewypoziomowana podłoga.

Zalety przesuwnych drzwi

Zaletą tego typu drzwi jest przede wszystkim oszczędność miejsca. Drzwi poruszają się wzdłuż linii ściany, a nie jak w przypadku klasycznych drzwi odchylają na boki. W ten sposób można optymalnie wykorzystać przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań. Drzwi przesuwne mogą jedno lub dwuskrzydłowe. Tego typu drzwi wykonane są najczęściej z drewna, płyty PCV, płyty wiórowej. Mogą być pełne lub posiadać szklane zdobienia.  Drzwi przesuwne od tradycyjnych drzwi różnią się tym, że posiadają aluminiową prowadnicę. Ich montaż nie jest trudny, wystarczy znać kilka zasada, drzwi umieszczone są na wózkach, które wkłada się w prowadnicy.

Podczas wyboru tego typu drzwi warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • w jakim pomieszczenia będą zamontowane
  • sposób montażu prowadnicy
  • wymiary drzwi
  • liczbę skrzydeł oraz ciężar

Gdzie się sprawdzą drzwi przesuwne?

Łazienka to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenia w mieszkaniu, a drzwi, które otwierają się do korytarza zbierają dodatkową przestrzeń. Łazienki wymaga wietrzenia, a drzwi często zabierają przestrzeń, która umożliwia swobodne poruszanie. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne do łazienki.

Jeśli chcesz oddzielić w aneksie kuchennym salon od kuchni, a chcesz przy tym zachować stworzenia jednego dużego pomieszczenia, to osiągnąć za pomocą drzwi przesuwnych. Można w ten sposób oddzielić dwa pomieszczenia, w razie potrzeby stworzyć jedno duże. Zaletą tych drzwi jest brak progów, przez umożliwiają swobodne poruszenie.

Drzwi przesuwne vintage efektownie wyglądają, gdy są wykonane na pełną wysokość wnętrza. W ten sposób po rozsunięciu powiększają przestrzeń. W nowoczesnych projektach wnętrza najczęściej stosowane są drzwi wykonane z drewna.

Planując zamontowane drzwi chowanych w kasie, taką decyzję najlepiej podjąć już na etapie remontu czy budowy domu.  W tym przypadku trzeba przygotować odpowiednie miejsce do budowy kasety i  montażu drzwi. Przesuwne drzwi trudniej trzasnąć, przez co są bezpieczniejsze w przypadku posiadania dzieci.  Są one obojętne na trzaskanie podczas przeciągów.

Wymiary tego typu drzwi są zbliżone do tradycyjnych drzwi lub węższe. Cena drzwi przesuwnych zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych materiałów i wymiarów, najtańsze model można zakupić na kilkaset złotych.

Drzwi przesuwne wady

Przed dokonaniem decyzji o zakupie drzwi przesuwnych warto poznać zalety i wady tego rozwiązania. Drzwi przesuwne zapewniają gorszą izolację akustyczną, niż tradycyjne drzwi. Drzwi przesuwne osadzone są na prowadnicach, które odstają do ściany, przez co występują szczeliny, które przenoszą dźwięki i hałasy. Na drzwiach nie można wieszać żadnych dekoracji. Niewłaściwie zamontowane drzwi przesuwne utrudnia swobodne zamykanie i otwieranie drzwi. Naścienna drzwi przesuwne mają widoczny mechanizm, który dla niektórych osób może nie wyglądać estetycznie. Aby ukryć ten mechanizm trzeba zrobić wnękę w ścianie co wymaga trochę pracy.

Drzwi przesuwne dostępne są w wielu modelach, wykonane w różnym stylu. Sklep posiadają wiele ciekawych rozwiązań, przez o tego typu drzwi nadają się do każdego stylu wnętrz. Kupując drzwi przesuwne warto postawić na produkty wysokiej jakości z solidnym mechanizm, które zapewniają płyną i bezpieczną pracę. Jest to doskonały wybór zarówno do domów, jak i mieszkań. Wybór drzwi przesuwnych zależy od posiadanego budżetu i efektu jaki chcemy osiągnąć. Drzwi przesuwne to ergonomiczne rozwiązania, które w prosty sposób pomoże Ci oddzielić dwa wnętrza.

 

Dom
Gdzie najlepiej ubezpieczyć dom? Poradnik dla właścicieli nieruchomości

Ubezpieczenie domu to niezbędny element zabezpieczenia swojego majątku. W razie wystąpienia szkody, taki polisa pozwala na pokrycie kosztów naprawy lub odbudowy nieruchomości. Jednak, przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczenia, warto zastanowić się gdzie najlepiej szukać najlepszych ofert. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na znalezienie ubezpieczenia domu, które spełni wszystkie …

Dom
Gdzie obejrzeć dom? Poradnik dla poszukiwaczy nieruchomości

Poszukiwanie wymarzonego domu to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w zakupie nieruchomości. Jednym z kluczowych etapów procesu poszukiwania jest obejrzenie domów, które wchodzą w grę jako potencjalne kandydatki. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, gdzie można obejrzeć dom, który nas interesuje. Agenci nieruchomości Agenci nieruchomości to …

Dom
Gdzie sprzedać meble? Poradnik dla posiadaczy używanych mebli

Zmiana aranżacji wnętrza, remont czy przeprowadzka – to sytuacje, w których często decydujemy się na pozbycie się starych mebli. Warto jednak wiedzieć, że meble, które już nam się nie przydadzą, mogą być cenne dla kogoś innego. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, gdzie można sprzedać używane meble. Portale ogłoszeniowe Jednym …