Jak właściwie zadbać o podłogę?

Dom

Bez względu na to jaki rodzaj podłogi posiadasz w swoim domu, ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja podłogi. Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów podłogowych. Właściwa ochron a drewna wymaga od użytkownika regularnej pielęgnacji. Właściwie czyszczenia i konserwacja z pewnością pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem desek na wiele lat. Przede wszystkim należy pamiętać, że deska nie lubi wody. Bezpośredni kontakt drewna z wodą może spowodować odkształcenia desek podłogowych.

Stawiając meble na drewnianej podłodze zalecane jest przyklejenie filcowych podkładek. W pomieszczeniach, gdzie na podłodze znajdują się naturalne deski, należy unikać piaski i soli, które mogą spowodować mikrouszkodzenia drewna.

Podstawową czynnością, która pozwala na długo cieszyć się pięknem drewna jest odkurzanie. Tego typu podłogę najlepiej odkurzać przy użyciu miękkiej szczotki. Sprzątanie podłogi uzależnione jest od częstotliwości ruchu w danym pomieszczeniu.

Skutecznym sposobem konserwacji podłogi z drewna polskiego, jak również egzotycznego jest olejowanie odpowiednim preparatem. Olej to doskonały środek chroniący drewno przed negatywnymi czynnikami. Olejowanie to dość prosty sposób pielęgnacji drewna. Tego typu zabieg najlepiej wykonywać 1-2 razy w roku.

Właściwa pielęgnacja paneli podłogowych

Kolejnym popularnym typem podłogi w polskich domach są panele podłogowe. W sklepach znaleźć można szeroki wybór środków przeznaczonych do pielęgnacji paneli. Wybór odpowiedniego produkty zależy do rodzaju paneli z jakimi mamy do czynienia. Do czyszczenia paneli podłogowych powinno się wykorzystywać odkurzacz z miękką szczotką. Do mycia tego  typu podłogi najlepiej sprawdzi się woda z niewielką ilością octu. Użytkownicy paneli podłogowych często skarżą się, że panele z czasem stają się matowe. Skuteczne nabłyszczenia paneli to wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem.

Na samym początku należy solidnie oczyścić podłogę z kurzu. W tym przypadku doskonale poradzi sobie mop parowy. Wybierając produkty do pielęgnacji paneli podłogowych warto przestrzegać kilku następujących zasada:

  1. Preparaty nabłyszczające należy nakładać wzdłuż paneli.
  2. Należy stosować rozsądną ilość preparatu i równomiernie rozprowadzić po całej podłodze.
  3. Po nałożeniu środku do pielęgnacji podłogi należy przez co najmniej pół godziny nie chodzić po podłodze.

Jak dbać o płytki podłogowe?

Płytki podłogowe można znaleźć w każdym domu, są niezastąpione w kuchni, łazience czy na korytarzu. Na płytkach z wysokim połyskiem bardzo szybko widać krzu i zabrudzenia. Matowe powierzchnie płytek są nieco mniej podatne na kurz. Płytki należy regularnie odkurzać i myć środkami przeznaczonymi do glazury. Podczas mycia podłogi należy pamiętać również o fugach, w których mogą gromadzić się grzyby i pleść. Prostym sposobem na wyczyszczenia fug jest umycie ich wodą z dodatkiem octu.  Do czyszczenia płytek świetnym rozwiązaniem jest mop parowy, który szybko i bez dużego wysiłku pomaga pozbyć się wszelkich zabrudzeń.

Jak zadbać o podłogę po remoncie?

Po remoncie warto zakupić profesjonalną szczotkę przeznaczoną do mycia podłóg po remoncie. Tego typu szczotka świetnie radzi sobie z usuwaniem kurzu i pyłu. Kolejnym etapem jest umycie podłogi na mokro, powierzchnię podłogi należy umyć szmatką z odpowiednim środkiem do czyszczenia. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne preparaty do usuwania zabrudzeń po remoncie. Podłogę trzeba myć kilkakrotnie, bo przez kilka dni po remoncie w powietrzu nadal unosi się pył. Często po remoncie mogą pojawić się niewielkie zarysowania na podłodze, można je zamaskować stosując pastę naprawczą. W marketach budowlanych znaleźć można również odplamiacze do podłóg w formie markera.

Regularne sprzątania i przestrzeganie odpowiedniej ochrony podłogi pozwala przez długi czas zachować pięknym zadbany wygląd podłogi w Twoim domu. Wybierając środki do mycia i pielęgnacji podłóg zawsze przestrzegaj zaleceń producenta.

Dom
Jakie zalety ma kanapa narożna?

Kanapy narożne rozkładane to doskonała opcja dla każdego, niezależnie od rozmiaru mieszkania czy domu. Ich praktyczność objawia się nie tylko podczas codziennego użytkowania, ale również wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowego miejsca do spania. Dzięki możliwości rozłożenia takie meble świetnie sprawdzają się w małych kawalerkach, zapewniając komfortowy sen, jak również w dużych …

Dom
Jak stworzyć idealną przestrzeń do relaksu

Salon jest sercem każdego domu, miejscem, gdzie rodzina spędza czas razem, a goście są przyjmowani. Kluczowym elementem każdego salonu są meble wypoczynkowe, które nie tylko muszą być wygodne i funkcjonalne, ale również estetycznie się prezentować. W tym artykule omówimy, jak wybrać idealne meble wypoczynkowe, aby stworzyć przytulną i zapraszającą przestrzeń …

Dom
Odświeżanie fasady: Innowacyjne techniki i materiały dla Twojego domu

Fasada domu to wizytówka każdego budynku, stanowiąc pierwsze wrażenie dla przechodniów i gości. Powiązane wpisy: Blat z marmuru w kuchni Dom, który zbudował – historia i inspiracje Loftowe wnętrze – co to znaczy? Jaki agregat na dom jednorodzinny?