Jak właściwie zadbać o podłogę?

Dom

Bez względu na to jaki rodzaj podłogi posiadasz w swoim domu, ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja podłogi. Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów podłogowych. Właściwa ochron a drewna wymaga od użytkownika regularnej pielęgnacji. Właściwie czyszczenia i konserwacja z pewnością pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem desek na wiele lat. Przede wszystkim należy pamiętać, że deska nie lubi wody. Bezpośredni kontakt drewna z wodą może spowodować odkształcenia desek podłogowych.

Stawiając meble na drewnianej podłodze zalecane jest przyklejenie filcowych podkładek. W pomieszczeniach, gdzie na podłodze znajdują się naturalne deski, należy unikać piaski i soli, które mogą spowodować mikrouszkodzenia drewna.

Podstawową czynnością, która pozwala na długo cieszyć się pięknem drewna jest odkurzanie. Tego typu podłogę najlepiej odkurzać przy użyciu miękkiej szczotki. Sprzątanie podłogi uzależnione jest od częstotliwości ruchu w danym pomieszczeniu.

Skutecznym sposobem konserwacji podłogi z drewna polskiego, jak również egzotycznego jest olejowanie odpowiednim preparatem. Olej to doskonały środek chroniący drewno przed negatywnymi czynnikami. Olejowanie to dość prosty sposób pielęgnacji drewna. Tego typu zabieg najlepiej wykonywać 1-2 razy w roku.

Właściwa pielęgnacja paneli podłogowych

Kolejnym popularnym typem podłogi w polskich domach są panele podłogowe. W sklepach znaleźć można szeroki wybór środków przeznaczonych do pielęgnacji paneli. Wybór odpowiedniego produkty zależy do rodzaju paneli z jakimi mamy do czynienia. Do czyszczenia paneli podłogowych powinno się wykorzystywać odkurzacz z miękką szczotką. Do mycia tego  typu podłogi najlepiej sprawdzi się woda z niewielką ilością octu. Użytkownicy paneli podłogowych często skarżą się, że panele z czasem stają się matowe. Skuteczne nabłyszczenia paneli to wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem.

Na samym początku należy solidnie oczyścić podłogę z kurzu. W tym przypadku doskonale poradzi sobie mop parowy. Wybierając produkty do pielęgnacji paneli podłogowych warto przestrzegać kilku następujących zasada:

  1. Preparaty nabłyszczające należy nakładać wzdłuż paneli.
  2. Należy stosować rozsądną ilość preparatu i równomiernie rozprowadzić po całej podłodze.
  3. Po nałożeniu środku do pielęgnacji podłogi należy przez co najmniej pół godziny nie chodzić po podłodze.

Jak dbać o płytki podłogowe?

Płytki podłogowe można znaleźć w każdym domu, są niezastąpione w kuchni, łazience czy na korytarzu. Na płytkach z wysokim połyskiem bardzo szybko widać krzu i zabrudzenia. Matowe powierzchnie płytek są nieco mniej podatne na kurz. Płytki należy regularnie odkurzać i myć środkami przeznaczonymi do glazury. Podczas mycia podłogi należy pamiętać również o fugach, w których mogą gromadzić się grzyby i pleść. Prostym sposobem na wyczyszczenia fug jest umycie ich wodą z dodatkiem octu.  Do czyszczenia płytek świetnym rozwiązaniem jest mop parowy, który szybko i bez dużego wysiłku pomaga pozbyć się wszelkich zabrudzeń.

Jak zadbać o podłogę po remoncie?

Po remoncie warto zakupić profesjonalną szczotkę przeznaczoną do mycia podłóg po remoncie. Tego typu szczotka świetnie radzi sobie z usuwaniem kurzu i pyłu. Kolejnym etapem jest umycie podłogi na mokro, powierzchnię podłogi należy umyć szmatką z odpowiednim środkiem do czyszczenia. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne preparaty do usuwania zabrudzeń po remoncie. Podłogę trzeba myć kilkakrotnie, bo przez kilka dni po remoncie w powietrzu nadal unosi się pył. Często po remoncie mogą pojawić się niewielkie zarysowania na podłodze, można je zamaskować stosując pastę naprawczą. W marketach budowlanych znaleźć można również odplamiacze do podłóg w formie markera.

Regularne sprzątania i przestrzeganie odpowiedniej ochrony podłogi pozwala przez długi czas zachować pięknym zadbany wygląd podłogi w Twoim domu. Wybierając środki do mycia i pielęgnacji podłóg zawsze przestrzegaj zaleceń producenta.

Dom
Tekstury i wzory na ścianach: przewodnik po nowoczesnych wykończenia.

Ściany pełnią nie tylko funkcję podparcia dachu czy separacji pomieszczeń, ale także stanowią płótno dla naszej kreatywności i wyrazu osobistego. Wybór odpowiedniej tekstury i wzoru może odmienić charakter całej przestrzeni, dodając jej głębi, ciepła lub nowoczesności. W dzisiejszym przewodniku przyjrzymy się jednemu z najciekawszych aspektów aranżacji wnętrz – tynkom strukturalnym. …

Dom
Jak dobrać drzwi zewnętrzne?

Dobór drzwi zewnętrznych zależy od wielu czynników, takich jak typ wybranych drzwi, sposób montażu czy wreszcie nasz budżet. Co jednak powinno być dla nas najbardziej istotne? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się: co wpływa na cenę drzwi jakie drzwi wybrać dlaczego warto wybrać drzwi z montażem od jednej firmy Na …

Dom
Innowacyjne Techniki Łączenia PMMA z PC: Przewodnik dla Projektantów

W dzisiejszym świecie, gdzie innowacje materiałowe napędzają przemysł i design, łączenie różnorodnych tworzyw sztucznych, takich jak polimetakrylan metylu (PMMA) i poliwęglan (PC), stanowi istotne wyzwanie oraz okazję dla projektantów. Techniki łączenia PMMA z PC otwierają nowe możliwości w projektowaniu produktów, od elementów oświetleniowych po zaawansowane komponenty urządzeń elektronicznych. Zrozumienie Właściwości …