Bieżniki na stół

Dom

Stół w pomieszczeniu jest bardzo widocznym i istotnym elementem aranżacji wnętrza. Jest to mebel nie tylko funkcjonalny, ale również dekoracyjny. Ze względu na swoje gabaryty jest to element, który przyciąga wzrok. Z tego względu dobranie odpowiedniego mebla jest tak istotne. Równie istotne jest, by na co dzień utrzymywać porządek na blacie oraz odpowiednie zaaranżowanie tej przestrzeni.

Bieżniki na stoły drewniane i nie tylko

W zależności od tego co położymy na stół będzie on wyglądał zupełnie inaczej. Niezwykle popularnymi elementami dekoracyjnymi są obrusy, które można kupić w różnych stylach, kolorach i wzorach. Mogą całkowicie odmienić dane wnętrze, nadać mu elegancji, klasy i szyku. Jednocześnie obrusy chronią powierzchnię stołu przed zalaniem i przed zarysowaniem. Jednak nie w każdym wnętrzu obrus będzie wyglądał dobrze.

Ciekawym pomysłem jest również położenie na stół bieżnika. Jest to równie eleganckie nakrycie stołu, które ma wielu zwolenników. Bieżnik jest to popularna nakładka na stół bądź ławę, która zakrywa powierzchnię tylko częściowo. Najczęściej ten element dekoracyjny kładziemy na środku blatu wzdłuż jego dłuższego boku. Najczęściej bieżniki kładziemy w ten sposób, by około dwudziestu centymetrów tkaniny zwisało po obu stronach stołu. Nie jest to jednak zasada i tak naprawdę wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Przy małych stołach lepiej sprawdzi się mniejszy bieżnik.

Bieżniki są mniej oficjalne i sprawdzą się tak naprawdę w przypadku każdego pomieszczenia. Możemy je zastosować zarówno w kuchni, jadalni jak i w salonie w części jadalnianej. Ich szeroki wybór pod względem materiału, rodzaju oraz kształtu sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Co ciekawe bieżnik można ułożyć na obrusie, co stworzy ciekawą kompozycję. Może to więc być zarówno alternatywa dla obrusu jak i jego ciekawe dopełnienie. Najczęściej obrus i bieżniki stosuje się podczas ważnych uroczystości, by podkreślić ich wyjątkowy charakter. Za pomocą bieżnika można bowiem całkowicie odmienić wygląd stołu, dodać koloru lub podkreślić charakter danego wydarzenia. W przypadku stosowania bieżników samodzielnie na stole jest to najczęściej codzienna dekoracja stołu, która jest bardziej elegancja niż zwykłe podkładki na stół.

Warto również wiedzieć w jaki sposób dobrać bieżnik, by harmonijnie dopasować go do otoczenia lub zupełnie odwrotnie przyciągnąć w jego kierunku wzrok. Obecnie modne są bieżniki, które są długie lecz wąskie – mają zaledwie czterdzieści centymetrów szerokości. Jest to niezwykle dekoracyjny element stołu, który przyciąga uwagę i wzrok. W związku z tym, że dzisiejsze stoły stanowią same w sobie element dekoracyjny szkoda ich przykrywać ciężkim i szerokim obrusem. Bieżniki w takiej sytuacji mają podkreślić walory mebla, a nie jak kiedyś zakryć jego wady.

Bieżniki można wykonać z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej spotyka się bieżniki wykonane z grubej bawełny i płótna lnianego. W takiej wersji bieżniki można wykorzystywać przez cały rok gdyż są jednocześnie eleganckie i klasyczne. Doskonale komponują się z podkładkami w podobnej lub tej samej kolorystyce. Jeśli chcemy nadać elegancji wnętrzu wybierajmy podkładki z dekoracyjnym haftem na obrzeżu.

Bieżniki mogą być również wykonane z filcu. Jeśli chodzi o bieżniki filcowe są to materiały, które wyglądają bardzo dobrze zarówno w klasycznym wnętrzu jak i we wnętrzu nowoczesnym. Materiał ten nadaje się doskonale do podkreślenia charakteru danego wnętrza.

Bieżniki mogą być również wykonane z poliestru. Są dzięki temu bardziej wytrzymałe i  plamoodporne. W ten sposób jest to doskonały i praktyczny element dekoracyjny. Bieżniki takie moga być jednokolorowe, ale równie ciekawie prezentują się bieżniki kolorowe, w dekoracyjne wzorki i z dodatkiem różnego typu dekoracyjnych elementów. Bieżnik jest zatem elementem, który warto wprowadzić do swojego wnętrza.

Dom
Jak właściwie zadbać o podłogę?

Bez względu na to jaki rodzaj podłogi posiadasz w swoim domu, ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja podłogi. Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów podłogowych. Właściwa ochron a drewna wymaga od użytkownika regularnej pielęgnacji. Właściwie czyszczenia i konserwacja z pewnością pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem desek na wiele lat. …

Dom
Odkryj 3 sposoby na ochronę pomieszczeń przed nagrzaniem.

Chociaż i po zimowej szarości z utęsknieniem czekamy już na lato, wysokie temperatury w tym i okresie od paru to mocnych lat dają nam naprawdę we znaki. Ty też i tęsknisz z ciepłem i takowym to słońcem, ale i zaczynasz się obawiać, że niedługo zaczną Ci tak naprawdę doskwierać upały? …

Dom
Płyta OSB na dom, podłogę i dach

W dzisiejszych czasach płyta OSB jest wszechstronnie wykorzystywana we współczesnym budownictwie. Często stanowi elementy konstrukcyjne, ale również doskonale sprawdza się w wykończeniach. Płyta, choć może nam bardzo pomóc jest dość niedoceniana w dzisiejszych czasach. Zastanawiasz się czy warto postawić na płytę OSB i chcesz się dowiedzieć więcej na jej temat? …