Wybór okapu do kuchni

Dom

Wybór odpowiedniego okapu do kuchni to nie lada wyzwanie. Ilość różnych rozwiązań może przytłoczyć. Warto zatem poznać wszystkie możliwe rozwiązania i wybrać to, które będzie dla nas najodpowiedniejsze. Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze okapu jest to czy posiadamy w swojej kuchni kanał wentylacyjny. Jeśli bowiem nie posiadamy kanału wentylacji musimy zdecydować się na rozwiązanie w formie pochłaniacza. Działa on w obiegu zamkniętym, co oznacza że nie jest na stałe podłączony do rury wentylacyjnej. Jego działanie polega na filtrowaniu powietrza za pomocą filtrów węglowych. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i w naszym domu czy mieszkaniu nie ma możliwości podłączyć się na stałe z wentylacją warto postawić na okap w trybie pochłaniacza. Nie jest on tak wydajny jak wyciąg, ale wystarczający w warunkach domowych. Dobry pochłaniacz z pewnością będzie dobrze spełniał swoje zadanie.

Wybierając okap w trybie wyciągu musimy go na stałe podłączyć rurą do kanału wentylacyjnego. W ten sposób zanieczyszczenia są usuwane na zewnątrz budynku, a my możemy cieszyć się czystym powietrzem w mieszkaniu. Jest to rozwiązanie najlepsze i najbardziej skuteczne. Okap w trybie wyciągu jest bowiem o kilkadziesiąt procent wydajniejszy niż pochłaniacz. Dodatkowo jest cichszy oraz ekonomiczniejszy w utrzymaniu. Nie wymaga bowiem wymiany filtrów tak jak pochłaniacz.

Kolejną ważną kwestią o której należy pamiętać jest miejsce zamontowania okapu. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim miejscu będziemy mieć płytę grzewczą bądź kuchenkę. Okap może być bowiem zainstalowany w suficie lub pod szafką kuchenną. Może być zainstalowany osobno bądź schowany w szafce. Ciekawym rozwiązaniem jest okap kuchenny z płyty gipsowej który możemy zabudować. Ważną kwestią jest również to, by okap montować na solidnej ścianie. Unikać należy montowania ciężkiego okapu na ściance z regipsu. Jest to bowiem materiał, który może nie utrzymać okapu. Lepszym rozwiązaniem jest montowanie okapu do ściany z betonu, cegły bądź pustaków. Wybierając sposób montażu warto zwrócić uwagę na ciężar okapu, by wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszej ściany.

Okap w trybie wyciągu najlepiej montować na ścianie, w której znajduje się komin wentylacyjny. Im krótsza rura wywiewna tym okap będzie bardziej wydajny, cichszy i skuteczniejszy.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż okap pracuje podłączony do prądu. Musimy to uwzględnić projektując kuchnię i miejsce na okap. Najlepiej od razu zaplanować gdzie znajdzie się gniazdko na okap. By uniknąć przykrej niespodzianki podczas montażu okapu.

Okap musimy również dopasować do wielkości pomieszczenia. Jeśli nasza kuchnia jest niewielkich rozmiarów, a okap będzie znajdował się tuż przy wyciągu wentylacyjnym jego wydajność może być mniejsza. W przypadku większych pomieszczeń musimy uwzględnić ten fakt wybierając odpowiednią moc okapu. Tylko wówczas urządzenie spełni nasze wymagania.

Równie ważne jest, by wybrać odpowiednią szerokość urządzenia. Okap powinien być tak szeroki jak posiadana przez nas kuchenka. Jeśli zatem posiadamy kuchenkę bądź płytę indukcyjną o szerokości 60 cm, taki również powinniśmy zakupić okap kuchenny.

Warto pamiętać, że okap powinniśmy włączać zawsze po uruchomieniu kuchenki. Dlatego równie ważne jest, by wybrać model jak najbardziej cichy. Głośne okapy są bowiem bardzo uciążliwe w użytkowaniu i często zniechęcają do włączania. Okap powinien pozwalać na normalne funkcjonowanie w kuchni. Jest to niezwykle istotny parametr zwłaszcza jeśli posiadamy kuchnię otwartą na salon. W takim przypadku włączanie okapu jest niezbędne, by zapachy nie rozrzestrzeniały się na inne powierzchnie. Cichy okap pozwoli nam na jego użytkowanie przy jednoczesnym nieprzeszkadzaniu pozostałym domownikom w codziennej pracy, wypoczywaniu po ciężkim dniu czy w przypadku małych dzieci – w zabawie.

Dom
Wady postawy u dzieci – przyczyny i zapobieganie

Dobra postawa ciała odgrywa kluczową rolę w zdrowym rozwoju dzieci. Niestety, wiele dzieci boryka się z różnymi wadami postawy, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. W tym artykule omówimy najczęstsze wady postawy u dzieci, przyczyny ich powstawania oraz skuteczne sposoby zapobiegania. Wady postawy u dzieci Jedną z …

Dom
Gdzie najlepiej ubezpieczyć dom? Poradnik dla właścicieli nieruchomości

Ubezpieczenie domu to niezbędny element zabezpieczenia swojego majątku. W razie wystąpienia szkody, taki polisa pozwala na pokrycie kosztów naprawy lub odbudowy nieruchomości. Jednak, przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczenia, warto zastanowić się gdzie najlepiej szukać najlepszych ofert. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na znalezienie ubezpieczenia domu, które spełni wszystkie …

Dom
Gdzie obejrzeć dom? Poradnik dla poszukiwaczy nieruchomości

Poszukiwanie wymarzonego domu to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w zakupie nieruchomości. Jednym z kluczowych etapów procesu poszukiwania jest obejrzenie domów, które wchodzą w grę jako potencjalne kandydatki. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, gdzie można obejrzeć dom, który nas interesuje. Agenci nieruchomości Agenci nieruchomości to …