Wybór okapu do kuchni

Dom

Wybór odpowiedniego okapu do kuchni to nie lada wyzwanie. Ilość różnych rozwiązań może przytłoczyć. Warto zatem poznać wszystkie możliwe rozwiązania i wybrać to, które będzie dla nas najodpowiedniejsze. Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze okapu jest to czy posiadamy w swojej kuchni kanał wentylacyjny. Jeśli bowiem nie posiadamy kanału wentylacji musimy zdecydować się na rozwiązanie w formie pochłaniacza. Działa on w obiegu zamkniętym, co oznacza że nie jest na stałe podłączony do rury wentylacyjnej. Jego działanie polega na filtrowaniu powietrza za pomocą filtrów węglowych. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i w naszym domu czy mieszkaniu nie ma możliwości podłączyć się na stałe z wentylacją warto postawić na okap w trybie pochłaniacza. Nie jest on tak wydajny jak wyciąg, ale wystarczający w warunkach domowych. Dobry pochłaniacz z pewnością będzie dobrze spełniał swoje zadanie.

Wybierając okap w trybie wyciągu musimy go na stałe podłączyć rurą do kanału wentylacyjnego. W ten sposób zanieczyszczenia są usuwane na zewnątrz budynku, a my możemy cieszyć się czystym powietrzem w mieszkaniu. Jest to rozwiązanie najlepsze i najbardziej skuteczne. Okap w trybie wyciągu jest bowiem o kilkadziesiąt procent wydajniejszy niż pochłaniacz. Dodatkowo jest cichszy oraz ekonomiczniejszy w utrzymaniu. Nie wymaga bowiem wymiany filtrów tak jak pochłaniacz.

Kolejną ważną kwestią o której należy pamiętać jest miejsce zamontowania okapu. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim miejscu będziemy mieć płytę grzewczą bądź kuchenkę. Okap może być bowiem zainstalowany w suficie lub pod szafką kuchenną. Może być zainstalowany osobno bądź schowany w szafce. Ciekawym rozwiązaniem jest okap kuchenny z płyty gipsowej który możemy zabudować. Ważną kwestią jest również to, by okap montować na solidnej ścianie. Unikać należy montowania ciężkiego okapu na ściance z regipsu. Jest to bowiem materiał, który może nie utrzymać okapu. Lepszym rozwiązaniem jest montowanie okapu do ściany z betonu, cegły bądź pustaków. Wybierając sposób montażu warto zwrócić uwagę na ciężar okapu, by wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszej ściany.

Okap w trybie wyciągu najlepiej montować na ścianie, w której znajduje się komin wentylacyjny. Im krótsza rura wywiewna tym okap będzie bardziej wydajny, cichszy i skuteczniejszy.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż okap pracuje podłączony do prądu. Musimy to uwzględnić projektując kuchnię i miejsce na okap. Najlepiej od razu zaplanować gdzie znajdzie się gniazdko na okap. By uniknąć przykrej niespodzianki podczas montażu okapu.

Okap musimy również dopasować do wielkości pomieszczenia. Jeśli nasza kuchnia jest niewielkich rozmiarów, a okap będzie znajdował się tuż przy wyciągu wentylacyjnym jego wydajność może być mniejsza. W przypadku większych pomieszczeń musimy uwzględnić ten fakt wybierając odpowiednią moc okapu. Tylko wówczas urządzenie spełni nasze wymagania.

Równie ważne jest, by wybrać odpowiednią szerokość urządzenia. Okap powinien być tak szeroki jak posiadana przez nas kuchenka. Jeśli zatem posiadamy kuchenkę bądź płytę indukcyjną o szerokości 60 cm, taki również powinniśmy zakupić okap kuchenny.

Warto pamiętać, że okap powinniśmy włączać zawsze po uruchomieniu kuchenki. Dlatego równie ważne jest, by wybrać model jak najbardziej cichy. Głośne okapy są bowiem bardzo uciążliwe w użytkowaniu i często zniechęcają do włączania. Okap powinien pozwalać na normalne funkcjonowanie w kuchni. Jest to niezwykle istotny parametr zwłaszcza jeśli posiadamy kuchnię otwartą na salon. W takim przypadku włączanie okapu jest niezbędne, by zapachy nie rozrzestrzeniały się na inne powierzchnie. Cichy okap pozwoli nam na jego użytkowanie przy jednoczesnym nieprzeszkadzaniu pozostałym domownikom w codziennej pracy, wypoczywaniu po ciężkim dniu czy w przypadku małych dzieci – w zabawie.

Dom
Jak właściwie zadbać o podłogę?

Bez względu na to jaki rodzaj podłogi posiadasz w swoim domu, ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja podłogi. Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów podłogowych. Właściwa ochron a drewna wymaga od użytkownika regularnej pielęgnacji. Właściwie czyszczenia i konserwacja z pewnością pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem desek na wiele lat. …

Dom
Odkryj 3 sposoby na ochronę pomieszczeń przed nagrzaniem.

Chociaż i po zimowej szarości z utęsknieniem czekamy już na lato, wysokie temperatury w tym i okresie od paru to mocnych lat dają nam naprawdę we znaki. Ty też i tęsknisz z ciepłem i takowym to słońcem, ale i zaczynasz się obawiać, że niedługo zaczną Ci tak naprawdę doskwierać upały? …

Dom
Płyta OSB na dom, podłogę i dach

W dzisiejszych czasach płyta OSB jest wszechstronnie wykorzystywana we współczesnym budownictwie. Często stanowi elementy konstrukcyjne, ale również doskonale sprawdza się w wykończeniach. Płyta, choć może nam bardzo pomóc jest dość niedoceniana w dzisiejszych czasach. Zastanawiasz się czy warto postawić na płytę OSB i chcesz się dowiedzieć więcej na jej temat? …